Korzystając ze strony akceptujesz politykę cookies.


Cris Cyborg oczyszczona z zarzutu stosowania dopingu

cris-cyborg-oczyszczona-z-zarzutu-stosowania-dopingu

Cris Cyborg została ostatecznie oczyszczona z zarzutu stosowania dopingu - poinformowała Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA). Oznacza to, że Brazylijka będzie mogła w najbliższym czasie zawalczyć wreszcie o tytuł najlepszej zwodniczki UFC. I to w kategorii piórkowej. Przypomnijmy, że niedawno pierwszą w historii "piórkową" mistrzynią Ultimate Fighting Championship została, po kontrowersyjnej decyzji sędziów i zwycięstwie nad Holly Holm, Germaine de Randamie.

Przypomnijmy. Największa organizacja MMA na świecie poinformowała pod koniec ubiegłego roku, że czołowa wojowniczka mieszanych sztuk walki na świecie Cristiane Justino jest podejrzana o stosowanie środków dopingujących. Niedozwolone substancje wykryto w próbkach pobranych od Brazylijki podczas rutynowego badania przeprowadzonego 5 grudnia 2016.

Cyborg mocno protestowała w tamtym czasie przeciwko temu, że na UFC 208 w Nowym Jorku, po raz pierwszy w historii o tytuł UFC w jej koronnej kategorii piórkowej będą walczyć wspomniane Holm i De Randamie.

Brazylijska wojowniczka przekonywała wtedy, że to jej należy się udział  w tym boju. Po ogłoszeniu podejrzeń ujawnionych przez USADA stało się jasne, dlaczego Ultimate Fighting Championship nie zdecydowała się wystawić w historycznej potyczce niepokonanej od 2005 roku Cyborg, która po raz ostatni wystąpiła na gali UFC we wrześniu 2016 roku.

Jednej z najsłynniejszych wojowniczek MMA na świecie, mistrzyni nieistniejącej już federacji Strikeforce w wadze piórkowej, już raz udowodniono branie sterydów. Stało się to na przełomie 2011 i 2012 roku.

W związku z tym Brazylijka została zdyskwalifikowana na rok. Musiała też zapłacić 2,5 tys. dolarów kary. A zwycięska walka "Cyborg" z Hiroko Yamanaką została uznana za nieodbytą. 17 grudnia 2011, podczas gali Strikeforce Melendez vs. Masvidal,  Santos znokautowała bowiem rywalkę po 16. sekundach pojedynku.

W podobny sposób, szybko rozbijając kolejne przeciwniczki, Cyborg przebijała się przez kolejne konfrontacje - także te toczone po odbyciu pierwszej kary za doping. Brazylijka, która mimo to miała kłopoty z dostaniem się do UFC, wreszcie trafiła do Ultimate Fighting Championship.

I ostatecznie zyskuje właśnie możliwość zostania mistrzynią największej organizacji MMA na świecie. Postawione jej zarzuty stosowania niedozowlonych substancji zostały bowiem oddalone. Członkowie USADA uznali, że zapewnienia brazylijskiej wojowniczki, jakoby  stosowała zakazany Spironol w celach leczniczych zgodne są z prawdą.

Przypomnijmy, że niedawno kłopoty związane ze stosowaniem Spironolu miała także Aleksandra Rola, którą wste pnie pozbawiono w związku z tym srebrnego medlau mistrzostw świata amatorskiego MMA.

Polka tłumaczyła, że stosowała tek medykament ze względu na wykryte u niej nadciśnienie.

JAM

Opublikowano: 2017-02-17

Dodaj komentarz

Możesz używać bbcode - kliknij aby zobaczyć instrukcję.
  • [b]pogrubienie tekstu[/b]
  • [i]pochylenie tekstu[/i]
  • [u]podkreślenie tekstu[/u]
  • [img]link do obrazka[/img]
  • [url]http://jakis-link.pl[/url]
  • [url=http://jakis-link.pl]opis linka[/url]
  • [quote]dowolny cytat[/quote]
  • [quote=ktostam]cytat wybranego użytkownika[/quote]

Zobacz również