Korzystając ze strony akceptujesz politykę cookies.


Fedor Emelianenko przyznał, że też stosował meldonium

fedor-emelianenko-przyznal-ze-tez-stosowal-meldonium

Międzynarodowa Agencja Antydopingowa (WADA) narobiła właśnie sporego zamieszania. Jej przedstawiciele ogłosili bowiem, że sportowcy, którzy sięgali po meldonium, a więc lek zakazany od 1 stycznia 2016, nie będą ukarani za wykrycie go w ich organizmie przed 1 marca tego roku.

Powód? Błędne dane dotyczące czasu pozostawania tego środka w organizmie. Okazuje się bowiem, że ślady stosowania go mogą być obecne u sportowców nawet przez kilka miesięcy, a nie jak sądzono przez kilka dni, do tygodnia.

W związku z tym WADA postanowiła nie karać przyłapanych przed 1 marca na korzystaniu z meldonium sportowców, gdyż formalnie mogli sięgać po niego jeszcze w 2015 roku, a więc w czasie gdy był legalny. Jak ujawniła Międzynarodowa Agencja Antydopingowa pozytywnych testów na obecność wspomnianego środka w organizmie był już tym rok ok. stu.

Wśród złapanych na korzystaniu z Meldonium, którym w związku z ostatnim postanowieniem WADA unikną kary, jest znana rosyjska tenisistka Maria Szarapowa, która publicznie przyznała, że użyła leku "ze względu na brak magnezu w organizmie oraz zapobiegawczo, aby uniknąć kłopotów z cukrzycą".

Meldonium sprzedawane jest w tabletkach. Korzystają z niego osoby z chorobami serca. Lek ten był też do niedawna powszechnie wykorzystywany przez sportowców, szczególnie w Rosji. WADA tłumaczyła, że wpisała go na listę zakazanych substancji , ponieważ istnieją dowody na to, że zawodnicy stosowali go niewłaściwie, w celu poprawienia swoich sportowych możliwości.

British Journal of Sports Medicine opublikował wyniki badań z których wynikało, że w ubiegłym roku podczas Igrzysk Europejskich w Baku nawet 490 sportowców używało meldonium, który wtedy nie był jeszcze zakazany.

Meldonium wynalazł łotewski chemik Ivars Kalviņš w 1970 roku. Jednymi z pierwszych, którzy zdecydowali się na wykorzystywanie leku, byli rosyjscy żołnierze w Afganistanie. Dzięki zażywaniu tego medykamentu zwiększali oni swoją wytrzymałość, szczególnie w górach, gdzie często brakowało tlenu.

Żołnierze pod wpływem meldonium wykazywali się większymi możliwościami w sytuacjach, gdy np. czekały ich długie marsze, połączone z koniecznością noszenia ciężkiego sprzętu, a także w trakcie wykonywania trudnych, złożonych zadań wymagających dużej wtrwałości fizycznej.

W tym roku meldonium, oprócz Szarapowej, wykryto także m.in. u medalisty olimpijskiego w zapasach z Londynu Davita Modzmanašviliego, rosyjskiego biathlonisty Eduarda Latipova, kolarza Eduarda Worganowa, łyżwiarki figurowej Ekateriny Bobrovej i ukraińskich biathlonistów Olgi Abramowej oraz Artema Tishchenko.

Co ciekawe do stosowania meldonium przyznał się także m.in. Fedor Emelianenko. Na wczorajszej konferencji prasowej, zapytany przez przedstawiciela Sovsport.ru o ten medykament, Fedor odpowiedział:

Brałem kiedyś meldonium. Nie pamiętam, kiedy zrobiłem to po raz ostatni. Może w 2006 lub 2007 roku? O ile wiem, ten lek chroni mięsień sercowy.

JAM/profightstore.hr

Opublikowano: 2016-04-20

Dodaj komentarz

Możesz używać bbcode - kliknij aby zobaczyć instrukcję.
  • [b]pogrubienie tekstu[/b]
  • [i]pochylenie tekstu[/i]
  • [u]podkreślenie tekstu[/u]
  • [img]link do obrazka[/img]
  • [url]http://jakis-link.pl[/url]
  • [url=http://jakis-link.pl]opis linka[/url]
  • [quote]dowolny cytat[/quote]
  • [quote=ktostam]cytat wybranego użytkownika[/quote]

Zobacz również