Korzystając ze strony akceptujesz politykę cookies.


ZAPASY. Damian Janikowski będzie walczył w mistrzostwach Europy

zapasy-damian-janikowski-bedzie-walczyl-w-mistrzostwach-europy

Polska nadzieja na złoty medal, Damian Janikowski, w niedzielę wystartuje w mistrzostwach Europy w zapasach. Będzie to dla niego okazja do rehabilitacji za nieudany występ z zeszłego roku, kiedy to zajął 15 miejsce.

Polscy zapaśnicy mają na koncie już dwa medale tegorocznych mistrzostw Europy. W czwartek srebro wywalczyła Anna Zwirydowska, a brąz zdobył Krystian Brzozowski. Polscy kibice wciąż czekają na upragnione złoto i liczą na sukces lidera kadry, Damiana Janikowskiego.

Mistrzostwa Europy w fińskim mieście Vantaa będą dla Janikowskiego piątą imprezą tej rangi w karierze seniorskiej. W 2012 roku, na matach w Belgradzie zawodnik Śląska Wrocław zdobył 2 miejsce, co do tej pory jest jego największym osiągnięciem na mistrzostwach Starego Kontynentu. Jak zapewnia sam zapaśnik jest on skupiony tylko na najbliższych walkach.

Chciałbym zdobyć medal i sprawić radość polskim kibicom. Nie myślę o poprzednim sezonie, liczy się tylko tu i teraz. Moim zadaniem jest wyjść na matę i stoczyć jak najlepszą walkę – mówi Janikowski.

Jednocześnie medalista olimpijski z Londynu prosi, aby nie skupiać się tylko na nim, ale na całej kadrze.

Mamy wielu zdolnych zawodników. Nawet jeżeli ktoś nie odniósł sukcesu na tej imprezie, a jest młodym sportowcem wciąż może wygrywać medale podczas innych zawodów. Ważne jest to, abyśmy mieli ciągły dopływ młodych zapaśników. Jest to możliwe dzięki takim projektom jak "Zapasy w każdej szkole", w ramach, którego dzieciaki za szkół podstawowych mogą po raz pierwszy spróbować sowich sił w zapasach – tłumaczy Janikowski.

Zapasy w każdej szkole to projekt zainicjowany przez Andrzeja Suprona. Ma on na celu promocję zapasów wśród dzieci ze szkół podstawowych poprzez organizację imprez zapaśniczych w całym kraju. Projekt jest również adresowany do nauczycieli, którzy zachęcani są do wprowadzania najprostszych elementów zapasów do programu lekcji WF.

Damian Janikowski (kategoria do 85 kg), a także Mateusz Wolny (75 kg) oraz Tadeusz Michalik (80 kg) będą walczyć o medale w najbliższą niedzielę. Pierwsze pojedynki rozpoczną się ok. godziny 10.00. Walki finałowe zaplanowano pomiędzy 18.00 a 20.00. Zawodnicy poznają swoich przeciwników w sobotę, po oficjalnym ważeniu.

***

Damian Janikowski (ur. 27 czerwca 1989) − polski zapaśnik startujący w kategorii do 84 kg w stylu klasycznym, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012, wicemistrz świata (Stambuł 2011) i Europy (Belgrad 2012). Zawodnik WKS Śląsk Wrocław. Żołnierz Wojska Polskiego w stopniu kaprala.

Projekt „Zapasy w każdej szkole”:

Opublikowano: 2014-04-04

Dodaj komentarz

Możesz używać bbcode - kliknij aby zobaczyć instrukcję.
  • [b]pogrubienie tekstu[/b]
  • [i]pochylenie tekstu[/i]
  • [u]podkreślenie tekstu[/u]
  • [img]link do obrazka[/img]
  • [url]http://jakis-link.pl[/url]
  • [url=http://jakis-link.pl]opis linka[/url]
  • [quote]dowolny cytat[/quote]
  • [quote=ktostam]cytat wybranego użytkownika[/quote]

Zobacz również